" >
سفارش تبلیغ
صبا

SATA و IDE

ارسال شده توسط COMPUTER&NETWORK در 87/3/29:: 11:8 صبح

تکنولوژی هاردیسک IDE بر پایه پردازش موازی اطلاعات عمل می کنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی بهگذرگاه اطلاعاتی(Bus) فرستاده می شوند. اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملاً تصادفی می آیند و واردگذرگاه اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود.IDE مخففIntegrated Drive Electronics می باشد.

 این تکنولوژی از سال 1990 به عنوان استاندارد کامپیوترهای شخصی (PC ) برای هارد دیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایوهایESDI وMFM را گرفت یعنی زمانی که هارد دیسک ها به طور متوسط حجمی معادل 200 مگا بایت داشتند!. از آن پس تا کنونIDE تکنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارد دیسک‌ها را با قیمت پایین در اختیار مصرف کننده قرار می داد، جای کمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت.به عبارت دیگرIDE بازار هارد دیسک‌های کامپیوترهای شخصی را در انحصار خود گرفت. آنطور که به نظر می رسد کارخانه های معتبر حداقل یک تا دو سال دیگر به تولید هارد دیسک‌های با تکنولوژیIDE ادامه دهند.

هارد دیسک‌هایIDE از کابل‌های ریبون پهنی استفاده می کنند که در داخل کامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب کردن این کابلها در داخل کامپیوتر خود هنری است.

تکنولوژی هارد دیسک‌های ساتا (SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی ( سریال ) است. یعنی انتقال اطلاعات از هارد دیسک به گذرگاه اطلاعاتی و در جهت عکس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام می گیرد.

هارد دیسک‌های ساتا از کابل‌های ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند که برای کسانی که آنرا اسمبل می کنند باعث بسی خوشبختی است. این کابل های نازک دارای کانکتورهای بست داری هستند که کار کردن با آنها را ساده تر می کند.

هارد دیسک‌های ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط 150مگابایت بر ثانیه انتقال می دهند. اما مقاله های زیادی روی اینترنت در مورد هارد دیسک‌های با سرعت 3 گیگا بایت در ثانیه خواهید یافت.

اما بیایید این دو را در عمل با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینیم چرا صنعت در آینده تکنولوژیSATA را بر‌خواهد گزید.

تا کنون در مقایسه دو هارد دیسک به قیمت هم توجه داشتیم اما حالا بدون در نظر گرفتن قیمت و تکنولوژی مرسوم کارایی را بررسی می کنیم. آزمایش از این قرار بود، یک کامپیوتر قدیمی را به یک هارد SATA مجهز کردیم و بعد از آن دو کامپیوتر امروزی ( پنتیوم 4 ) با سرعت متعارف را با هارد دیسک‌هایIDE برای مقایسه انتخاب کردیم. آزمایش ها و نتایج به قرار زیر بودند.

آزمایش 1
آین آزمایش یک انتقال فایل معمولی بود. برای اینکه در هر سه کامپیوتر انتقال اطلاعات کاملاً مشابه باشد در ویندوزXP شاخه :

c:/windows/system32

انتخاب شد در یک سیستم که در آن ویندوزXP اجرا می شود این شاخه در حدود 330 مگابایت حجم دارد. و حدود 2000 فایل در آن وجود دارد. یک فولدر جدیر در درایوC (پارتیشنC) از هارد دیسک ایجاد شد سپس درDOS فرمان

copy>cwindows> system32>

اجرا شد که همانطور که می دانید این دستور همه فایلهای داخل شاخهsystem32 را در فولدر جدید کپی می کند و نتایج جالب بدست آمده آز این قرار بود:

کامپیوتر و نوع هارد دیسک زمان انتقال اطلاعات
سیستم جدید اول همراه با IDE
 127
ثانیه
 
سیستم جدید دوم همراه با IDE

 151ثانیه
 
سیستم قدیمی همراه با SATA

 44ثانیه
 

آزمایش 2
دومین آزمایش زمان بوت شدن است که زمانهایی که مربوط به سخت افزار است حذف شده است. یعنی از لحظه ای که تصویر آغازین ویندوز به نمایش در می آید تا لحظه ای که دسک تاپ کامپیوتر به حالت عادی در می آید زمان اندازه گرفته شد نتایج به قرار زیر است

کامپیوتر و نوع هارد دیسک زمان بوت
سیستم جدید اول همراه با IDE
 28
ثانیه
 
سیستم جدید دوم همراه با IDE
 28
ثانیه
 
سیستم قدیمی همراه باSATA

 17ثانی
 
توجه: در این تستها به کارخانه سازنده دیسک‌ها اشاره نشده است مطمئناً با در نظر گرفتن این فاکتور تغییر خواهد کرد ولی هر دو مدلIDE وSATA از هارد دیسک ساخت یک کارخانه استفاده شده است.

 

 

بازدید امروز: 1457 ، بازدید دیروز: 5251 ، کل بازدیدها: 13265861
Aviva Web Directory
منتخب از سوی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران به عنوان سایت برتر در اموزش شبکه و فناوری اطلاعات در سطح کشور و برگزیده شده در بخش ویژه نمایشگاههای رسانه دیجیتال
رویت بهتر این پرتال با مرورگر فایر فاکس